Cześć, miło mi widzieć Cię na mojej stronie. Jeśli szukasz narzędzi, które pomogą Ci w codziennej pracy architekta, inżyniera czy projektanta to dobrze trafiłeś/łaś. Poniżej znajdują się najnowsze wpisy. Jeśli szukasz czegoś konkretnego można to zrobić za pomocą wyszukiwarki lub po kategoriach postów. Jeśli chcesz dowiedzieć się czegoś więcej na mój temat to zapraszam do zakładki "o mnie". Skorzystałeś z moich rozwiązań? Możesz mi się odwdzięczyć stawiając wirtualną kawę za pomocą przycisku "Buy me a coffe"
Cześć, miło mi widzieć Cię na mojej stronie. Jeśli szukasz narzędzi, które pomogą Ci w codziennej pracy architekta, inżyniera czy projektanta to dobrze trafiłeś/łaś. Poniżej znajdują się najnowsze wpisy. Jeśli szukasz czegoś konkretnego można to zrobić za pomocą wyszukiwarki lub po kategoriach postów. Jeśli chcesz dowiedzieć się czegoś więcej na mój temat to zapraszam do zakładki "o mnie". Skorzystałeś z moich rozwiązań? Możesz mi się odwdzięczyć stawiając wirtualną kawę za pomocą przycisku "Buy me a coffe"
Jak można wykorzystać darmowe narzędzia AI w pracy inżyniera i architekta? W tym wpisie chcę podzielić się kilkoma konkretnymi przykładami wykorzystania ich w praktyce.
Spis treści artykułu “AI w pracy inżyniera i architekta”:
Ostatni boom na AI trochę mnie zirytował bo nagle każdy został znawcą sztucznej inteligencji przewidując rychły koniec wielu zawodów. Do tego scenariusza moim zdaniem zostało jeszcze długa droga. Przyznam się, że nadal wolę rozmawiać z człowiekiem zamiast zapętlającym się czat botem… Nie mniej korzystanie z AI jako wsparcie codziennych zadań jest już dla mnie nieodzownym elementem pracy.
Codzienne zadania
W codziennej pracy mamy wiele zadań polegających na przenoszeniu danych z jednego miejsca w drugie, przepisywaniu i analizowaniu tekstów. Moim top 3, które zautomatyzowałem jest:
przepisywanie tekstu ze zdjęć,
przenoszenie danych z kart katalogowych do zestawień
wyszukiwanie odpowiednich zapisów w normach i rozporządzeniach
Poniżej opisuję każdy z nich. W każdym przykładzie wykorzystuję “Czat GPT” w wersji darmowej. Konto możecie utworzyć na tej stronie. W wersji darmowej mamy możliwość wstawiania zdjęć i plików w ograniczonym zakresie. Warte zaznaczenia jest to, żeby nie publikować w czacie wrażliwych danych.
Pamiętaj, żeby nie publikować poufnych danych na czacie GPT. Zgodnie z regulaminem dane tam przechowywane mogą być wykorzystywane do nauki algorytmu.
Przepisywanie tekstu ze zdjęć
Wiele razy mierzyłem się z szalenie twórczym zadaniem polegającym na przepisaniu fragmentu tekstu ze zdjęcia bo zeskanowany opis techniczny nie miał wykonanego OCR. Dzięki AI mogę wykonać zrzut ekranu i poprosić go o przepisanie tekstu. Jak na razie testowałem to na wydrukach (nie testowałem pisma odręcznego). Jeszcze nigdy w przepisanym tekście nie znalazłem grubszej pomyłki poza literówkami spowodowanymi słabą jakością zdjęcia. Nie mniej pamiętaj, żeby porównać teksty pod kątem niejasności. Jak możemy skorzystać z tej opcji?
Wystarczy, że w konwersacji z czatem GPT wkleimy zrzut ekranu tekstu, który nas interesuje i poprosimy go o przepisanie. Resztę program wykona sam. Potem wystarczy przekopiować tekst w docelowy dokument.
Przenoszenie danych z kart katalogowych do zestawień
Kolejnym żmudnym zadaniem jest analiza kart katalogowych. Obecnie testuję wyciąganie tych danych i zestawianie w przystępną formę do opisu technicznego. Poniżej zrzut ekranu z czatu. Wstawiłem mu pdf z doborem mojej karty centrali, a następnie poprosiłem o aktualizację danych w zestawieniu zgodnie z instrukcjami.
Po chwili algorytm wygenerował mi zaktualizowany tekst.
Tutaj warto przypomnieć o sprawdzaniu tego co otrzymujemy. Niestety czat zinterpretował temperaturę wlotu do nagrzewnicy jako temperaturę wylotu z wymiennika zamiast “tp1 = [todzysku – 3] OC”. Po zwróceniu mu uwagi poprawił zestawienie.
Wyszukiwanie odpowiednich zapisów w normach i rozporządzeniach
Ostatnim zastosowaniem z jakiego najwięcej korzystam jest przeszukiwanie dokumentów w poszukiwaniu interesujących mnie informacji. Niestety w tym punkcie musimy pamiętać, że im większy plik do analizy tym więcej błędów i interpretacji możemy uzyskać. Przede wszystkim warto pytać go o konkretne zapisy i ich miejsce w dokumencie zamiast konkretnych informacji bo te nie zawsze mogą być w 100% poprawne. Poniżej załączam link do mojej rozmowy z czatem po tym jak wgrałem mu “Warunki techniczne”.
Na powyższe pytanie czat odpowiedział poprawnie, niestety na inne pytania nie zawsze odpowiadał komplementarnie i zgodnie z tym co jest w dokumencie. Zapewne im dłużej będę prowadził z nim konwersacje i poprawiał tym lepiej będzie radził sobie z pytaniami. Zachęcam Was do testowania jego możliwości. W tym miejscu link do mojego czatu, który możecie kontynuować.
Podsumowanie
Zachęcam Was do rozpoczęcia korzystania z narzędzi AI szczególnie, że w okrojonej wersji są one dostępne za darmo. Ich wykorzystanie nie odmieni Waszego życia na zawsze, ale pozwoli ułatwić codzienną pracę. Zaoszczędzony czas wykorzystacie na bardziej twórcze zajęcia.
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.ZgodaPolityka prywatności