Przydatne funkcje w konsoli windows

W tym wpisie chcę podzielić się z Tobą tym jak w swojej pracy można wykorzystać terminal windows w codziennych obowiązkach.

Spis treści artykułu “Przydatne funkcje w konsoli windows”:

Dlaczego terminal powinien nie być Ci obcy?

Dlaczego terminal powinien być dla Ciebie podstawowym narzędziem przy pracach biurowych? Terminal windows umożliwia ingerencję w wiele plików za jednym razem dzięki czemu będziesz mógł uniknąć ręcznego wykonywania wielu czynności przy edycji dokumentów.

Aby uruchomić terminal w danym folderze należy w eksploratorze windows w polu ścieżki wpisać polecenie CMD.
jak włączyć konsolę windows

Grupowa zmiana nazwy plików

Nie chcę rozpisywać się wiele na temat wszystkich możliwości jakie daje zwykły windowsowy terminal, ale chcę pokazać Ci podstawowe funkcję z jakich można korzystać. Pierwszą i w mojej opinii najważniejszą jest możliwość grupowej zmiany nazw plików. W całości albo części, dzięki temu nie musisz robić tego ręcznie. Opcja ta przydaje się szczególnie gdy potrzebna jest zmiana kodowania rysunków.

Zmiana fragmentu nazwy

Tego polecenia możesz użyć w celu zmiany części nazwy. Poniżej znajduje się polecenie jakie trzeba wstawić do terminala. Dostosuje ono nazwę plików w folderze o zadanym rozszerzeniu. “foo_bar” to stara fraza, którą chcemy zmienić na “foo bar”. Znak “*” oznacza jakikolwiek dalszy tekst. Taką gwiazdkę możemy również umieścić na początku nazwy pliku. Komputer dzięki temu będzie poszukiwał tylko wyróżnionego wyrazu do zmiany.

REN foo_bar*.txt "foo bar*.txt"
konsola windows
Po lewej stare nazwy po prawej nazwy po zmianie

Przycinanie nazw plików

Innym przykładem jest usuwanie fragmentów nazw jakich nie potrzebujemy. Możemy to zrobić korzystając z poniższego kodu. Dopasować ten kod pod nasze potrzeby możemy zrobić poprzez zmianę rozszerzenia pliku (w przykładzie poniżej jest txt) oraz wybranie ilości liter jaka ma zostać usunięta z końca nazwy (w przykładzie jest to 5).

UWAGA! Poniższy kod nie zadziała w terminalu. Musimy wykorzystać do tego plik .bat. W jaki sposób go utworzyć możecie przeczytać w tym artykule.

@echo off
setlocal enabledelayedexpansion

for %%F in (*.txt) do (
    set "filename=%%~nF"
    set "extension=%%~xF"
    set "newname=!filename:~0,-5!!extension!"
    ren "%%F" "!newname!"
)

endlocal

Ja do utworzenia powyższego kodu poprosiłem czat GPT.

czat gpt konsola windows
Odpowiedź jaką otrzymałem od czatu GPT
foldery windows
Po lewej stare nazwy plików, a po prawej plik .bat o nazwie “change” oraz zmienione nazwy po włączeniu skryptu

Generowanie zestawienia plików w folderze

Kolejną ciekawą możliwością wykorzystania poleceń w konsoli windows jest opcja wygenerowania listy plików i folderów z danej lokalizacji. Dzięki temu sprawdzanie plików w folderze, na przykład przed wydaniem projektu, będzie znacznie szybsza bo wystarczy wygenerować listę plików by następnie porównać je z zestawieniem jakie wcześniej utworzyliście. Wygenerowana lista będzie znajdować się w pliku notatnika. Z niego będzie można przekopiować ją do excela.

zamiana plików windows
Na zdjęciu widać na samej górze konsolę windows z wykorzystanym poleceniem, poniżej zawartość folderu. Na samym dole znajduje się natomiast lista plików, która została wygenerowana.

Podsumowanie

Zachęcam Cię do wykorzystania powyższych metod, ale również do eksperymentowania. Nie musisz znać się na poleceniach, żeby stworzyć coś skrojone na Twoją miarę. Wystarczy darmowa wersja czatu GPT!

Sprawdź również:

Paweł Kińczyk
Paweł Kińczyk
Artykuły: 83

Newsletter

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *