Cześć, miło mi widzieć Cię na mojej stronie. Jeśli szukasz narzędzi, które pomogą Ci w codziennej pracy architekta, inżyniera czy projektanta to dobrze trafiłeś/łaś. Poniżej znajdują się najnowsze wpisy. Jeśli szukasz czegoś konkretnego można to zrobić za pomocą wyszukiwarki lub po kategoriach postów. Jeśli chcesz dowiedzieć się czegoś więcej na mój temat to zapraszam do zakładki "o mnie". Skorzystałeś z moich rozwiązań? Możesz mi się odwdzięczyć stawiając wirtualną kawę za pomocą przycisku "Buy me a coffe"
Cześć, miło mi widzieć Cię na mojej stronie. Jeśli szukasz narzędzi, które pomogą Ci w codziennej pracy architekta, inżyniera czy projektanta to dobrze trafiłeś/łaś. Poniżej znajdują się najnowsze wpisy. Jeśli szukasz czegoś konkretnego można to zrobić za pomocą wyszukiwarki lub po kategoriach postów. Jeśli chcesz dowiedzieć się czegoś więcej na mój temat to zapraszam do zakładki "o mnie". Skorzystałeś z moich rozwiązań? Możesz mi się odwdzięczyć stawiając wirtualną kawę za pomocą przycisku "Buy me a coffe"
Czy masz wrażenie, że wiedza, materiały i narzędzia z jakich korzystasz po jakimś czasie gdzieś giną? Na nowo musisz wertować historię wyszukiwania lub wyniki googla, żeby znaleźć coś co przeczytałeś kilka dni temu? W poniższym artykule chciałbym przybliżyć jedną z aplikacji jakie polecam do zbierania i katalogowania swojej wiedzy. Dzięki czemu będziesz miał całą swoją wiedzę w jednej cyfrowej bibliotece. Z zaawansowanym wyszukiwaniem, kategoryzowaniem i budowaniem powiązać między danymi. Dodatkowo zbieranie wiedzy nie będzie już nudną i upierdliwą czynnością, a przyjemnością.
Mam opór przed pisaniem dlaczego warto zbierać swoją wiedzę bo uważam, że to oczywista i bezsprzeczna dobra praktyka. Niestety wiele osób tego nie robi. To dla nich dedykuję ten wstęp. Jeśli jeszcze nie robisz swoich notatek i nie zbierasz wiedzy jaką codziennie poznajesz to proszę Cię o chwilę uwagi. Te kilka wierszy tekstu może w znacznym stopniu wpłynąć na Twój rozwój i komfort.
Czemu to dla mnie takie oczywiste?
Codziennie przebijamy się przez tony informacji. Większość z nich jest dla nas neutralna, ale od czasu do czasu, szczególnie podczas pracy zawodowej lub na uczelni. Pojawiają się wiadomości cenne. Przykładowo podczas wyszukiwania innych informacji. Nawet jeśli w obecnej chwili nie są nam przydatne bo dotyczą zagadnienia, które obecnie nie jest u nas na tapecie. To jeden z przykładów sytuacji kiedy warto byłoby zapisać daną informację. Niestety często tego nie robimy. Potem zamiast sięgnąć do naszego zbioru wiedzy nerwowo przeszukujemy internet lub książkę. Tracąc w ten sposób cenny czas.
Innym dobrym przykładem jest przechowywanie już znalezionych informacji. Przed wprowadzeniem mojej cyfrowej biblioteki zapisywałem informacje w notatniku lub oznaczałem interesujące mnie strony jako ulubione. Był to jakiś system, ale notatnik wertowałem ręcznie, a zapisane zakładki stron internetowych musiałem otworzyć i zweryfikować zawartość. Często nazwy stron nie sugerowały treści przez co kończyłem z otwartymi nastoma stronami. Reasumując bez narzędzia do wyszukiwania tego co nas interesuje będziemy skazani na godziny przeszukiwania tych samych zbędnych informacji.
Jeśli te dwa powyższe przykłady nadal nie przekonują Cię wystarczająco to pamiętaj, że przechowywanie tego czego się uczysz:
Zwiększa Twoją wartość na rynku pracy
Pozwala na dłużej i w większej ilości zbierać wiedzę (Twoja głowa choć genialna nie zapamięta wszystkiego)
Daje możliwość łączenia zagadnień w większe bloki tematyczne
Zapewnia Ci komfort, że masz na czym polegać
Uwidacznia Twój rozwój i doświadczenie (to budujące jak rozwija się Twój zbiór)
To od Ciebie zależy w jaki sposób będziesz chciał te informacje zbierać. Ja na pewno zachęcałbym Cię do skorzystania z narzędzia jakie poniżej opiszę.
Dlaczego uważam, że Obsidian to lepsze narzędzie od innych?
Obsidian to innowacyjna aplikacja do zarządzania wiedzą, która opiera się na prostych plikach tekstowych Markdown. Działa jak drugi mózg, umożliwiając organizację myśli, notatek i informacji w spójny sposób. Jego siła tkwi w elastyczności i dostępności danych, przechowywanych w lokalnym folderze, co zapewnia bezpieczeństwo i niezależność. Dodatkowo, Obsidian oferuje zaawansowane funkcje, takie jak bi-directional linking, co pozwala na tworzenie skomplikowanych związków między notatkami. Dzięki temu użytkownicy mogą szybko odnaleźć potrzebną wiedzę i rozwijać swoje myśli w naturalny sposób. To narzędzie niezastąpione dla każdego, kto pragnie efektywnie gromadzić i przetwarzać informacje.
Właśnie dlatego, że rozwiązuje trzy istotne problemy, które występują gdy zbierasz wiedzę w formie drukowanej lub poprzez zapisywanie zakładek w przeglądarce.
Wyszukiwanie danych
Nie ma możliwości efektywnego wyszukiwania informacji w ręcznie zrobionych lub wydrukowanych materiałach. Nawet jak zapiszesz różne pdfy w danym folderze to nadal nie będziesz mógł szybko i kompleksowo szukać w nich konkretnych słów kluczy lub całych fraz. Nie wspominam o zapisanych zakładkach w przeglądarce. Notatki zapisane w Obsidian-ie mogą być przeczesywane za pomocą zaawansowanego wyszukiwania. Poniżej na zrzucie ekranu możesz zauważyć jak wygląda wynik poszukiwania słowa kluczowego. Wyświetlają mi się poszczególne notatki, w których podkreślane są szukane słowa. To jednak nie wszystko bo dostaję dodatkowo kontekst użycia tych słów w postaci wycinka tekstu.
Szybkość zapisywania informacji
Często szukamy czegoś w biegu na już. Nie mamy czasu na tworzenie ślicznej notatki, albo przepisywania całej strony internetowej. Z drugiej strony drukowanie całego poradnika w formie pdf to strata papieru. Nie wiemy kiedy będzie trzeba go użyć kolejny raz (może do tego czasu wyjdzie już nowsze wydanie?). No dobrze możemy wykorzystać worda albo drukowanie do pdf. Problem jest taki, że w wordzie musimy męczyć się z formatowaniem tekstu(w Obsidianie nie ma wielu formatów liter i rodzajów nagłówków, wszystko jest uproszczone do niezbędnego minimum), a drukowanie do pdf nie daje nam możliwości edycji treści i łączenia jej w jedną całość z innymi źródłami. Obsidian rozwiązuje ten problem bo po pierwsze umożliwia tworzenia własnej notatki. Dodatkowo zapewnia możliwość skopiowania fragmentu strony internetowej zachowując jej strukturę (nagłówki, tekst itp.). Wciąż pozwalając na edycję tego co skopiowaliśmy. Poniżej wycinek przekopiowanej strony Unikalny użytkownik z wikipedii po usunięciu kilku odnośników na stronie.
Łączenie wielu formatów plików
Mało rozwiązań pozwala na łączenie wielu formatów plików. Obsidian umożliwia łączenie tekstu, zdjęć, pdfów, odnośników do stron internetowych i innych rodzajów plików w jednej notatce. Wszystkie z tych formatów mogą być wykrywane przez wyszukiwarkę (zdjęcia, pdfy i inne formaty wyszukiwane są po nazwie pliku). Poniżej przedstawiam zrzut ekranu z notatki zawierającej różne formaty.
Graf połączeń
Dodatkową funkcję jaką wprowadza Obsidian jest rysowanie grafów Twoich notatek. Pokazuje ona połączenia między nimi, które tworzysz w postaci linków między notatkami, albo tagów. To dodatkowy sposób na wyszukiwanie informacji jakie Cię interesują, ale również dodatkowy stymulator. No bo każda notatka to kolejny kamyczek.
Obsidian
Program można pobrać bezpłatnie ze strony aplikacji. Aplikacje dostępne są na komputery i urządzenia mobilne. Ja osobiście korzystam tylko z wersji na komputery ze względu na to, że synchronizowanie notatek między urządzeniami jest płatną funkcją. Obchodzę to udostępniając sobie swoją bazę danych na dysku w chmurze (OneDrive lub Dysk google).
Jak zacząć korzystać?
Poniżej stworzyłem krótki film pokazujący jak ustawić sobie początkowe środowisko Obsidiana i zacząć korzystać z tego cudownego narzędzia.
Podsumowanie
Bezsprzecznie archiwizowanie poznawanej wiedzy jest niezbędne jeśli chcemy rozwijać się zawodowo i prywatnie. To jaką formę lub formy wybierzesz zależy od Ciebie. Ja na pewno stoję po stronie narzędzi cyfrowych, a w szczególności opowiadam się za Obsidianem. Jeśli macie pytania dotyczące programu lub metod archiwizacji to zapraszam do kontaktu. Jak zawsze jeśli macie jakieś pomysły na rozwinięcie tematu to dajcie znać. Z miłą chęcią poszerzę informacje.
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.ZgodaPolityka prywatności