Wewnętrzny BIM za darmo – BimCollab

,

BIM to popularny temat w branży. Jeśli chcesz wdrożyć BIM w swoją pracę możesz to zrobić za darmo. Narzędzie, o którym piszę skraca czas na koordynację w zespole i ułatwia orientację w modelu. A do tego jest całkowicie darmowe!


Cześć, BIM to popularny temat w branży budowlanej. Każdy też ma swoją wizję tego czym on jest i jak powinien działać. Na pewno będzie jeszcze wiele okazji, żeby o tym podyskutować… Osobiście staram się skupiać na praktycznych aspektach dlatego powstał ten wpis! Chciałbym przedstawić Ci jedno z darmowych narzędzi, które pozwoli Ci wypróbować tak zwany wewnętrzny BIM. Czym on jest? To zastosowanie współpracy na modelu wewnątrz zespołu projektowego. W poniższym artykule na podstawie własnego case study przedstawię Ci sposób organizacji pracy z narzędziem BimCollab BCF Manager.

Co oferuje program?

BCF Manager zapewnia:

 • możliwość korzystania za darmo z programu z ograniczeniem, że w utworzonym projekcie możliwość wprowadzania uwag mają dwie osoby (dodatkowo mogą znajdować się obserwatorzy)
 • dostęp na wielu platformach Revit, Archicad, Tekla, AutoCAD itp.
 • możliwość oznaczania i opisywania uwag w projekcie
 • analizowania zaistniałych problemów
 • kategoryzowanie uwag i wyznaczania terminów/istotności uwag
 • dzięki opcji przechodzenia do uwagi ułatwia płynne przechodzenie między miejscami do poprawy
 • dzięki zebraniu wszystkiego w jednym miejscu zmniejsza ryzyko pominięcia zmian w projekcie
 • usprawnia pracę wewnątrz zespołu (nie trzeba wysyłać do siebie zrzutów ekranu itp.)

Jak każdy program najpierw musimy go pobrać. Można to zrobić na stronie producenta lub w sklepie Autodesk. Po pobraniu plików instalacyjnych należy wybrać na jaki program ma być zainstalowane rozszerzenie i zaczynamy wdrażanie. Po włączeniu Revita pojawi się zakładka BIMcollab. Najważniejsze funkcje znajdują się na zrzucie ekranu poniżej:

bim collab

W celu korzystania z BIMcollaba musimy zalogować się na stronie i za pomocą tego logowania połączyć się z serwerem. Dzięki temu nasze uwagi będą synchronizowały się również na kontach współpracowników. Dodawanie i zarządzanie ustawieniami programu można wykonać po zalogowaniu się na konto w przeglądarce. Znajdziemy tam statystyki uwag, zamknięte sprawy, przypiszemy uprawnienia poszczególnym użytkownikom i wiele więcej.

Wracając do modelu… Po zalogowaniu możemy zacząć pracę. Gdy natrafimy na element, który chcielibyśmy zmienić, możemy dodać uwagę za pomocą przycisku “+”. Warto zauważyć, że program zapisze lokalizację uwagi. Dzięki czemu inna osoba współpracująca może łatwo znaleźć miejsce do zmiany. Na samym końcu synchronizujemy notki. Wówczas pojawia się one u innych użytkowników.

Case study – wewnętrzny BIM

W moim projekcie zastosowanie BIMcollaba znacznie przyspieszyło wprowadzanie uwag i komunikację. Wraz z kolegą projektowaliśmy osiedle budynków wielorodzinnych z podziałem na branże. On projektował wentylację, a ja część instalacji wod/kan/co. Zachowanie przejrzystości dodatkowo utrudniła ilość budynków, jakie znajdują się na osiedlu. Każdy z nich był osobnym modelem. Program do wewnętrznego BIM dopasowaliśmy do naszych potrzeb. Mianowicie:

 • Areas – podzieliliśmy na podzieliliśmy na poszczególne budynki dzięki czemu łatwo filtrujemy model, nad którym obecnie pracujemy
 • Labels – odpowiada za dziedzinę uwagi jeśli jest to np. kolizja z architekturą oznaczamy ją jako architecture
 • Type – to oznaczenia uwag. Wcześniej ustaliliśmy jaki rodzaj błędu przypisujemy do jakiego rodzaju.
 • Priorities – zostawiliśmy domyślne
 • Groups – z racji tego, że mamy tylko dwie dziedziny w jakich pracujemy dodaliśmy tylko instalacje i wentylację

Taka organizacja pracy oszczędziła nam niepotrzebnych maili i czasu na szukanie kolizji. W skutek czego szybciej rozwiązywaliśmy niezgodności projektowe. Jednocześnie zawsze możemy wrócić się do rozwiązanego problemu i dowiedzieć się czemu dana zmiana została wprowadzona. Oczywiście program umożliwia pracę między branżami. Wymaga to jednak płatnych rozwiązań. Jest jednak alternatywa, gdyż program umożliwia eksport notek do pliku BCF. Ten można następnie wczytać u innego użytkownika bez potrzeby logowania. Jeśli masz pytania lub chciałbyś zacząć korzystać z wewnętrznego BIM, ale nie wiesz jak zacząć… Zostaw komentarz lub napisz do mnie!

Sprawdź również:

Paweł Kińczyk
Paweł Kińczyk
Artykuły: 84

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *