ClickUp – zarządzanie projektem

Szukasz sposobu, żeby nie zapominać ważnych zadaniach? Potrzebujesz narzędzia do zarządzania projektem ponieważ nie masz pojęcia co się w nich dzieje? Chcesz mieć porządek w projektach? Zapoznaj się z narzędziami takimi jak ClickUp, które pomogą Ci zapanować nad chaosem!


Cześć, tym wpisem otwieram serię, która będzie kompendium wiedzy dotyczącym narzędzi do zarządzania projektami. Aplikacje te pomogą Ci oraz Twojemu zespołowi pracować efektywnie i kontrolować projekt, a nie być przez niego kontrolowanym. Jeśli korzystasz już z opisywanych w tym cyklu aplikacji, to bardzo cieszę się. Ułatwiasz sobie życie. Zapoznaj się jednak z całym cyklem bo dowiesz się tu o aplikacjach i opcjach, o których zapewne nie słyszałeś.

Po co aplikacja typu ClickUp?

Do poszukiwania takich narzędzi popchnęła mnie moja własna sytuacja jak i zauważalna w moim otoczeniu tendencja do braku kontroli nad pracą. Ile razy zdarzyło mi się zapomnieć o dacie składanego wniosku lub rzeczy do zrobienia… już w tej mikroskali znacząco odczuwam zalety korzystania z list rzeczy do zrobienia. Zarówno tych na kartce jak i tworzonych w aplikacji. Problem ze zwykłymi kartkami pojawia się jednak gdy chcielibyśmy przenieść listę zadań na makroskalę. No właśnie i tu mamy zgrzyt! W biurach nie korzysta się z takich narzędzi… Bardzo często kierownik nie zdaje sobie sprawy, na jakim etapie są prace i kto, za co odpowiada, a rozmowa przy ekspresie to nie najlepsze miejsce na nadzorowanie przebiegu projektu.

Główny problem

Rodzi to poważny problem. Spadek efektywności i pojawiające się co jakiś czas “pożary”. Pisząc “spadek efektywności” mam na myśli nierównomierne obciążanie pracą każdego z pracowników (nie wspominając o kontroli pracy w przypadku pracowników nowych, którzy są dopiero wprowadzani do pracy. Podam swój przykład. W biurze, w którym obecnie pracuję zatrudniłem się w marcu, tuż przed lockdownem. Miałem tak naprawdę niecałe dwa tygodnie w biurze. Pomijam w tym wpisie to, że przez kilka dni nie dostałem żadnego konkretnego zadania, a jedynie miałem zajmować się, bliżej nieokreśloną, analizą firmowego serwera(temat onboardingu opiszę w innym wpisie na blogu 😉 ). Potem przeszliśmy na pracę zdalną. Będę szczery, gdybym nie miał sumienia, chęci do pracy i pogłębiania wiedzy mógłbym przez ponad miesiąc nic nie robić. Nikt by się nie zorientował. Nie uważam jednak, że na miejscu w biurze byłoby odwrotnie.

Problem aplikacji typu ClickUp

Duża część ludzi, i może Ty również, traktuje tego typu proste narzędzia jak pewnego rodzaju bat do kontroli. Moim zdaniem nic bardziej mylnego. Na tym można tylko zyskać. Ty wykonujesz swoje obowiązki i wiesz co zostało Ci jeszcze do zrobienia, a Twój kierownik zna przebieg projektu i nie wrzuci Ci dodatkowego. Praca z listą pozwala również na drastycznie obniżenie pomyłek lub przeoczeń przy pracy bo stanowi zbiór wszystkich zadań do wykonania. Mógłbym tak wymieniać w nieskończoność, ale nie o tym miał być wpis. Jeśli ktoś chciałby rozwinąć sam temat plusów i minusów aplikacji do zarządzania to zapraszam do komentowania!

ClickUp

Przejdźmy do pierwszego narzędzia: 

ClickUp – to aplikacja do zarządzania projektami, która umożliwia kontrolę pracy, organizację kalendarza i wiele innych. Można z niej korzystać na darmowej subskrypcji lub płatnej, która umożliwia więcej zaawansowanych opcji.

Główne zalety ClickUp

1. Wszystko pod ręką

Widok Twojego “kokpitu” w aplikacji zawiera wszystkie potrzebne dane takie jak kalendarz, zadania i działania na kolejne dni. Masz do nich pełny dostęp z jednej zakładki.

ClickUp

2. Tworzenie projektów i zadań

Program umożliwia tworzenie wielu własnych szablonów widoków zadań. Na zdjęciu widać mój własny szablon wykorzystany na jednym z projektów.

ClickUp tutorial

3. Tworzenie własnych widoków i korzystanie z zaawansowanych funkcji takich jak np. wykresy Gantta

Program posiada duży wybór dodatkowych funkcji, które pozwalają planować prace, przypisywać zadania i kontrolować terminy. Na zdjęciu widać dostępne opcje:

ClickUp samouczek

Jednym z najbardziej przydatnych narzędzi jest Gantt, który umożliwi Ci szacowanie i rozpisywanie w czasie konkretnych zadań w projekcie:

ClickUp task

4. Kontrola przypisanych zadań

To mocna strona ClickUpa, którą trudno znaleźć w innych programach. Bardzo przejrzysty i czytelny widok zadań nad jakimi pracują współpracownicy:

5. Mierzenie czasu pracy

Program umożliwia wewnętrzne mierzenie czasu, jak i połączenie z aplikacjami do jego mierzenia (ja używam Toggla). Dzięki specjalnej wtyczce w przeglądarce stale monitoruję czas jaki poświęcam na konkretne zadania.

Dodatkowo używam Toggla ponieważ umożliwia lepsze zobrazowanie czasu poświęconego na dane zadania i projekty. Zestawienie jakie otrzymuję wygląda następująco:

Dla czytelników mojego bloga stworzyłem szablon dostępny za darmo w aplikacji pod nazwą PIERWSZY PROJEKT / FIRST PROJECT dzięki czemu jeszcze szybciej będziesz mógł zauważyć korzyści wynikających z korzystania z aplikacji. Jeśli masz pytania lub chcesz abym rozwinął jakiś wątek, lub nagrał film z samouczkiem dotyczącym programu to zapraszam do komentowania 🙂 

Zachęcam do wypróbowania ClickUp za darmo!

Sprawdź również:

Paweł Kińczyk
Paweł Kińczyk
Artykuły: 90

Newsletter

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *