Darmowe arkusze AutoCAD

Gubisz się w warstwach rysunku, a porządkowanie arkuszy wydruku przed każdym wydaniem zajmuje Ci pół dnia? Pobierz darmowe arkusze AutoCAD i zaprowadź porządek!


Zanim pokażę Ci darmowe arkusze AutoCAD, zadam Ci pytanie retoryczne. Czy męczyłeś/łaś się kiedyś z wygaszaniem lub izolowaniem warstw w projekcie CAD? Czy miałeś/łaś taki problem, że w pliku najzwyczajniej w świecie nic nie było przejrzyste, a każdą warstwę trzeba było ustawiać pojedynczo? W tym cyklu wpisów pokażę Ci jak temu zaradzić. Na końcu wpisu zamieszczam linki do pobrania darmowych arkuszy AutoCAD. Koniecznie wprowadź je do swojej pracy i pracy swojego zespołu, a szybko zobaczysz korzyści w skróconym czasie i wzroście jakości projektów.

Darmowe arkusze AutoCAD - flustracja

Co na początek?

Zacząć ten cykl chcę od najważniejszej rzeczy. Podstawy naszej pracy. Czyli od pliku. Przecież, jak sobie pościelesz tak się wyśpisz. Na końcu tego wpisu zamieszczę pliki z jakich możesz skorzystać we własnej pracy. A poniżej opiszę krótko, z czego powinien składać się taki plik. Zobaczysz też z czego powinien składać się taki arkusz jeśli chciałbyś zrobić swój własny.

Krok pierwszy – darmowy arkusz AutoCAD

Podzielone i opisane warstwy. W przypadku instalacji wewnętrznych będzie to podział na rodzaje instalacji oraz opisy tych instalacji (nie zawsze chcemy wyłączyć instalacje wraz z opisami). Podział prezentuje się następująco:

Darmowe arkusze AutoCAD

Krok drugi – darmowy arkusz AutoCAD

W drugim kroku dodajemy warstwy pomocnicze. U mnie odpowiadają one, za uwagi, odbiorniki, podkłady i inne opisy:

Krok trzeci – darmowy arkusz AutoCAD

Dodanie warstw odpowiadającym zaciąganym z zewnątrz rysunkom. Chodzi przede wszystkim o wygenerowane rysunki z zewnętrznych programów. W moim przypadku to program Instal soft, ale może być to również Revit czy inne aplikacje. Niestety wewnątrz tych programów nie można zmienić nazw plików. Przez co zostają domyślne. Jeśli potem skopiujemy taki rysunek do naszego arkusza, to zaczyna się chaos. W naszym przypadku nic jednak nie szkodzi, bo od razu po wklejeniu warstwy wyświetlają się w taki sposób, w jaki je ustawiliśmy. Dobrze byłoby, aby zestaw takich warstw przypisać do osobnego folderu kategorii w celu łatwiejszej edycji.

Krok czwarty – darmowy arkusz AutoCAD

W ostatnim kroku warto umieścić na starcie kilka przykładowych arkuszy wydruku. W moim przypadku są to A4 i A3 [A] z gotowymi ramkami, które można dowolnie ustawiać [B].

Podsumowanie

Taki arkusz jest gotowy do pracy. Oczywiście warstwy i rodzaje arkuszy wydruku można rozwijać. To zależy od potrzeb. Załączone arkusze zrobione są z myślą o branży instalacyjnej, ale wskazówki dotyczące zawartości są międzybranżowe. Jesteś z innej branży? Z chęcią pomogę Ci opracować odpowiedni arkusz! W kolejnym wpisie z tego cyklu opiszę proces tworzenia standardu wymiarów, obiektów i linii dla arkuszy. Jeśli masz pytania albo sam chciałbyś/łabyś zaproponować coś jeszcze? Zapraszam do kontaktu oraz pozostawienia komentarza 🙂

Darmowe arkusze AutoCAD

Darmowy arkusz AutoCAD – instalacje wewnętrzne

Darmowy arkusz AutoCAD – instalacje zewnętrzne

Sprawdź również:

Paweł Kińczyk
Paweł Kińczyk
Artykuły: 66

Newsletter

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera!

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *