Dynamo

Chcesz zobaczyć jak prosto stworzyć skrypt w dynamo? Zapraszam do lektury gdzie przeprowadzam krok po kroku przez tworzenie przydatnego skryptu do automatycznego wstawiania worksetów we współdzielonym modelu!

Cześć, chciałbym opisać Ci pokrótce program Dynamo jaki jest wbudowany w oprogramowanie Revit. Szczególnie jako nowy użytkownik Revita często łapałeś się za głowę jak wiele rzeczy trzeba kontrolować i ustawiać. Widoki, filtry szablony… Dynamo powstało jako odpowiedź na potrzebę zautomatyzowania takich zadań. Począwszy od tworzenia widoków po automatyczne nanoszenie w projekcie poszczególnych elementów. Tak naprawdę to co można w nim zrobić zależy jedynie od umiejętności osoby obsługującej. 

Zdjęcie pochodzi z oficjalnej strony https://primer.dynamobim.org/

Prostota

Podstawową zaletą Dynama jest jego prostota. Wszystkie skrypty składają się ze specjalnych bloków, które odpowiadają za konkretne działania. Korzystanie nie wymaga znajomości języków programowania, no chyba, że chcesz wycisnąć z niego maksimum 😉

Dynamo szkolenie

Przykład dynamo

Dla przykładu pokażę Ci jak w kilka kliknięć można stworzyć coś co posłuży Ci długie lata. W menu wyszukiwania wybieramy CodeBlock. A następnie zapisujemy w nim sekwencję znaków. W ten sposób tworzymy listę.

dynamo turtorial

Krok drugi dynamo

Wybieramy w wyszukiwarce “Workset.ByName”. W tym miejscu warto zaznaczyć, że jest to blok stworzony przez archilab i wymaga wcześniejszego pobrania pakietu.

dynamo archilab

Krok trzeci dynamo

Dodajemy blok “Watch”, żeby zobaczyć efekty.

revit

Korzystanie z dynamo

Teraz po połączeniu wszystkich bloków liniami możemy przejść do uruchomienia skryptu. Klikamy “Run” i tworzą się nasze worksety. Trzeba tylko pamiętać, że jeśli chcemy korzystać z tego skryptu najpierw musimy ustawić nasz model jako współdzielony w oknie “Collaborate”.

dynamo scripts

Efekt jest następujący:

revit worksets

Widzisz jakie to proste? Zachęcamy do dalszego zgłębiania tematu między innymi przy pomocy:

Kanału na YT “Aussie BIM Guru”

Gdzie prowadzący pokazuje proces tworzenia kilkuset gotowych skryptów.

Szkolenia na YT firmy “DiRoots”

Zachęcamy do przejścia całego szkolenia. Na końcu możliwe jest wykonanie testu na stronie firmy w celu uzyskania certyfikatu 😉

Forum DYNAMO

Zawierającego tysiące wątków dotyczących skryptów.

https://forum.dynamobim.com/

Krótki film z tworzenia skryptu

Link do pobrania skryptu

Podsumowanie

Jeśli masz jakieś pytania lub znasz inne dobre źródła do nauki Dynama koniecznie napisz o tym w komentarzu! zapraszam do pozostawienia komentarza. W planach mam również stworzenie własnego mini kursu Dynamo. Dlatego jeśli jesteś zainteresowany radzę na bieżąco śledzić bloga.

Sprawdź również:

Paweł Kińczyk
Paweł Kińczyk
Artykuły: 86

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *