Jak wdrożyć BIM cz 1

W jaki sposób możesz wdrożyć BIM w swojej firmie? Jak zrobić to łatwo, tanio i skutecznie? Tym wpisem zapoczątkuję cykl “Jak wdrożyć BIM”.

Spis treści artykułu “Jak wdrożyć BIM cz 1”:

Czy BIM jest Ci potrzebny?

Zacznijmy od fundamentalnego pytania czy BIM jest faktycznie potrzebny w Twojej firmie? Wszystko zależy od Twojej sytuacji. Możesz wykonać krótki quiz, który dla Ciebie przygotowałem. Link do niego znajdziesz poniżej. Całoś trwa dosłownie kilka minut i bardzo szybko nakreśli Twoje potrzeby, bo po co masz wydawać pieniądze i swój czas na coś czego tak naprawdę nie potrzebujesz?

Jak wdrożyć BIM
Źródło: https://wilo.com/pl/pl/Narz%C4%99dzia/Projektant/Katalog-rysunk%C3%B3w-BIM-CAD/​

Link do ankiety czy BIM jest Ci teraz potrzebny?

Na końcu testu otrzymasz odpowiedź na to nurtujące pytanie. Jeśli będziesz miał pytania lub ankieta nie zawierała Twojego przypadku nie bój się odezwać się na linkedin/facebooku itp. Z chęcia doradzę od czego warto zacząć.

W ankietę możesz wejść klikając zdjęcie poniżej lub poprzez ten link.

Ankieta czy bim jest ci teraz potrzebny

Czym BIM jest?

Szczerze, myślałem że ten temat został już tyle razy przewałkowany i każdy wie o co chodzi z tym skrótem?! Niestety wyniki mojej ostatniej ankiety dot zarobków, które swoją drogą niedługo pojawią się na blogu, pokazują, że nadal jest spora grupa osób nieodróżniająca BIMu od modelowania 3D. Dlatego jak mantrę, zanim przejdę dalej, w dużym skrócie. BIM to sposób współpracy podczas całego procesu budowlanego. Gdyby się uprzeć (byłoby to trudniejsze do wykonania) można byłoby pracować w BIM bez tworzenia modelu bo ten model ma być tylko nośnikiem informacji. Dlatego jeśli myślisz, że BIM to wprowadzenia programu do modelowania w 3D w swojej firmie to grubo się mylisz. Przejście na 3D daje dużo benefitów, ale nie są one całkowicie zbieżne z tym co proponuje nam “technologia” (metodologia, idea, zwał jak zwał) BIM. Jeśli chcesz szerszego rozwinięcia tematu to zapraszam Cię do odsłuchania udostępnionego za darmo fragmentu mojego szkolenia pod tytułem “Czym jest BIM”.

Jak wdrożyć BIM cz. 1

Pierwszy krok to pytanie, które moim zdaniem powinniśmy zadawać sobie zawsze przed podjęciem tak skomplikowanych decyzji. “Po co?”. Na to pytanie najlepiej odpowiedzieć wspólnymi siłami przy wsparciu kogoś kto wie na jakie problemy można odpowiedzieć i z czym się to wszystko wiąże. Pamiętaj, że takie wdrożenie trzeba zrobić z głową. Nie w momencie gdy zaczynasz swój pierwsze projekt z wymogiem BIM, który zaczynasz za dwa tygodnie. To przepis na frustrację i ciągnący się przez długi czas gorący ziemniak. Wyróżniłbym trzy grupy pytań jakie trzeba sobie zadać:

Obecne potrzeby

Poniżej zamieściłem kilka najczęściej pojawiających się pytań jakie mogą się pojawić. Oczywiście przed decyzją o wdrożeniu tego systemu najlepiej dokładnie zrozumieć swoje potrzeby. Bo może potrzebujesz czegoś innego?

 1. Czy potrzebujesz tego wymogu w przetargach i chcesz to spełnić?
 2. Czy kontrahenci pracują w nowym systemie i chcesz do nich “dorównać”?
 3. Masz dużo powtarzających się pytań od innych uczestników projektu, które przepalają godziny pracy i chcesz to rozwiązać?
 4. Osoby pracujące na projektach potrzebują długiego czasu na wdrożenie (zwłaszcza w dłużej trwających projektach)
 5. Chcesz zmniejszyć kosztowność prac projektowych i wykonawczych

Plany na przyszłość

Bez wątpienia BIM będzie stale się rozwijał i wchodził do zamówień publicznych oraz u prywatnych inwestorów. Dlatego, że po prostu daje wymierne korzyści. Pytanie czy chcesz iść w tym kierunku. Wydaje mi się, że w domach jednorodzinnych i małych osiedlach BIM jeszcze przez lata nie będzie wdrażany i aż tak potrzebny. Dlatego jeśli na tym chcesz oprzeć swój profil działalności to zdecydowanie odradzam wchodzenie w ten temat.

 1. Czy chcesz zwiększyć ilość dużych zleceń (tam najczęściej pojawiają się wymagania BIM)
 2. Czy chcesz rozwijać swoją firmę i zajmować się bardziej złozonymi tematami?
 3. Czy będziesz miał możliwości dalszego rozwijania i dopracowywania procesów w Twojej organizacji?
 4. Chcesz zwiększyć swoją konkurencyjność?

Stan Twojej organizacji

Tak jak wspominałem BIM to sposób współpracy, do której potrzebujesz odpowiednie osoby.

 1. Czy sam lub w swojej firmie masz osoby otwarte na nową wiedzę i z dobrymi umiejętnościami cyfrowymi?
 2. Czy współpracownicy mają zbieżne cele i tak samo definiują problemy z jakimi się zmagacie?
 3. Czy obecnie macie już jakiś standard pracy z informacjami (organizacja projektów itd.)?
 4. Na jakim poziomie jest wasza infrastruktura cyfrowa? Czy pracujecie na osobnych niepołączonych w sieci komputerach? Macie własny serwer czy trzymacie pliki w chmurze?
 5. Z jakich narzędzi cyfrowych korzystacie? Niewykluczone, że trzeba będzie wprowadzić zmiany

Podsumowanie

Kiedy przemyślimy te trzy grupy pytań możemy przechodzić do kolejnych kroków, które opiszę w następnych wpisach. Jeśli chciałbyś dodać coś od siebie. To jestem otwarty na propozycję. Ten blog jest po to, żeby dzielić się swoim doświadczeniem.

Sprawdź również:

Paweł Kińczyk
Paweł Kińczyk
Artykuły: 86

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *