Revit filtrowanie elementów

REVIT, ROZSZERZENIA

Masz problem z filtrowaniem i wybieraniem wielu elementów w programie Revit? A może chcesz nadpisywać elementy w oparciu o zadane parametry? Zapoznaj się z tym darmowym narzędziem!


Cześć, chciałbym przedstawić Ci kolejne darmowe rozszerzenie firmy DiRoots. Poprzednie opisywałem w tym wpisie. OneFilter poszerza możliwość filtrowania elementów w modelu. Ułatwia wybieranie obiektów w oparciu o zadane parametry. Jego działanie i ustawienia można porównać do filtrów, jakie ustawiamy w szablonach widoku. Z tą ważną różnicą, że OneFilter umożliwia nam stałą kontrolę nad wybranymi elementami za pośrednictwem listy wybranych elementów. Instalacja przebiega identycznie jak przy poprzednim programie DiRoots. Plik instalacyjny pobieramy z Autodesk lub strony producenta.

DiRoots
Źródło: https://apps.autodesk.com/RVT/en/Detail/Index?id=7750863996846258232&appLang=en&os=Win64

Instrukcja obsługi programu

1. Wybór elementów i filtrowanie

Po włączeniu rozszerzenia DiRoots w pierwszym oknie będziemy mogli wybierać i filtrować wybrane elementy. Posłuży nam do tego:

 1. Opcje wyboru dostępnych elementów – cały model, aktywny widok, wybrane elementy
 2. Okno gdzie możemy wybierać interesujące nas kategorie
 3. Okno umożliwiające ustawienie filtrów, które pozwolą nam na przykład po wartości danego parametru wybrać konkretne elementy
 4. Okno podglądu wybranych elementów
 5. Przycisk umożliwiający wybranie przefiltrowanych elementów w modelu
OneFilter

2. Zaawansowane filtrowanie (Rules & Sets)

W kolejnym oknie, jeśli podstawowe filtrowanie nie wystarczyło, można utworzyć bardziej skomplikowane zasady wyboru elementów. Zasada ich działania jest identyczna jak w przypadku filtrów w szablonie.

DiRoots one filter

3. Filtrowanie po obszarach (Contains)

Jest to opcja bardzo przydatna szczególnie dla architektów, ponieważ umożliwia nam ona wybór elementów z danych obszarów. W praktyce oznacza to możliwość wybrania danych obiektów tylko i wyłącznie z łazienek itp.

 1. Wybór kategorii
 2. Wybór pomieszczeń
 3. Okno podglądu
diroots

4. Nadpisywanie elementów (Visualize)

W tej zakładce możemy nadpisywać wizualnie wybrane przez nas elementy. Dodatkową opcją jest również tworzenie legendy z zaznaczonych elementów. Jedną z możliwości użycia tej zakładki jest na przykład zaznaczenie kanałów wentylacyjnych na dany kolor w zależności od przepływu powietrza.

 1. Okno wyboru kategorii
 2. Okno wyboru parametru
 3. Okno podglądu
 4. Przycisk do zmiany barwy w widokach
 5. Tworzenie legendy
 6. Resetowanie nadpisań
 7. Wybór elementów z wybranych kategorii
di roots one filter

5. Zapisane szablony wyboru (Selections)

W tej zakładce możemy znaleźć wszystkie szablony widoku, jakie zapisaliśmy poprzez przycisk “Save selection”. Dzięki temu możemy wracać do zapisanych wyborów bez potrzeby ponownego filtrowania. Opcja bardzo przydatna, gdy często wracamy do konkretnych elementów.

 1. Okno z listą zapisanych wariantów wyboru elementów
 2. Możliwość wyłączenia wybranych kategorii
 3. Podgląd wybranych elementów
diroots

5. Dostępne filtry (Rule Filters)

W ostatnim oknie możemy wybrać elementy, opierając się na zapisanych filtrach szablonów. Z tej opcji możemy skorzystać w przypadku gdy dopiero zaczynamy pracę z DiRoots OneFilter i jedyne co mamy przygotowane to filtry w szablonach.

 1. Okno wyboru dostępnych filtrów
 2. Okno umożliwiające odznaczenie wybranych kategorii elementów
 3. Okno podglądu wybranych elementów
revit

Podsumowanie

DiRoots OneFilter to świetne narzędzie do edycji elementów, jakie znajdują się w modelu. Dzięki stałemu podglądowi wybranych elementów możemy na bieżąco weryfikować zaznaczone obiekty. Zdecydowanie aplikacja ta przydaje się w codziennej pracy projektowej dzięki rozwinięciu możliwości filtrowania wybranych składowych w Revicie. Jeśli masz pytania lub potrzebujesz pomocy w użytkowaniu tego rozszerzenia, to skontaktuj się ze mną lub zostaw swój komentarz. Z przyjemnością pomogę 🙂

Film producenta programu

Sprawdź również:

Paweł Kińczyk
Paweł Kińczyk
Artykuły: 83

Newsletter

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *