Cześć, miło mi widzieć Cię na mojej stronie. Jeśli szukasz narzędzi, które pomogą Ci w codziennej pracy architekta, inżyniera czy projektanta to dobrze trafiłeś/łaś. Poniżej znajdują się najnowsze wpisy. Jeśli szukasz czegoś konkretnego można to zrobić za pomocą wyszukiwarki lub po kategoriach postów. Jeśli chcesz dowiedzieć się czegoś więcej na mój temat to zapraszam do zakładki "o mnie". Skorzystałeś z moich rozwiązań? Możesz mi się odwdzięczyć stawiając wirtualną kawę za pomocą przycisku "Buy me a coffe"
Cześć, miło mi widzieć Cię na mojej stronie. Jeśli szukasz narzędzi, które pomogą Ci w codziennej pracy architekta, inżyniera czy projektanta to dobrze trafiłeś/łaś. Poniżej znajdują się najnowsze wpisy. Jeśli szukasz czegoś konkretnego można to zrobić za pomocą wyszukiwarki lub po kategoriach postów. Jeśli chcesz dowiedzieć się czegoś więcej na mój temat to zapraszam do zakładki "o mnie". Skorzystałeś z moich rozwiązań? Możesz mi się odwdzięczyć stawiając wirtualną kawę za pomocą przycisku "Buy me a coffe"
Uprawnienia budowlane… Po co są? Czy warto je mieć? Jak je zdobyć? Wszystko znajdziesz w tym wpisie.
Uprawnienia budowlane w Polsce mają już długą tradycję. Pierwszym aktem prawnym, jaki definiował samodzielne funkcje techniczne w budownictwie powstał aż 94 lata temu. Było to rozporządzenia Prezydenta Rzeczpospolitej z dnia 16 lutego 1928 roku o prawie budowlanym i zabudowaniu osiedli [1]. W ten sposób powstały pierwsze ramy prawne regulujące funkcje i kierunek rozwoju zawodu inżyniera budownictwa. Wraz z tym dokumentem powstały zasady nadawania uprawnień budowlanych, które uzyskać mogły jedynie osoby z odpowiednią wiedzą techniczną i doświadczeniem potwierdzonych egzaminem. Od tego czasu żadne roboty budowlane, z uwagi na dobro ogółu, nie mogły być wykonywane bez nadzoru osób z odpowiednimi uprawnieniami.
Jest to dokument wydawany w formie decyzji administracyjnej. Jego zadaniem jest potwierdzenie kwalifikacji zawodowych w danej specjalności budowlanej (opis specjalności w rozdziale poniżej 🙂 ). Za ich nadawanie odpowiadają okręgowe komisje kwalifikacyjne samorządu zawodowego inżynierów budownictwa (PIIB) oraz architektów (IARP). Wydawane są po przejściu procesu kwalifikacyjnego oraz zdaniu egzaminu.
Uprawnienia budowlane są wymagane, jeśli chcemy pełnić samodzielne funkcje techniczne w budownictwie jako projektant, kierownik budowy lub robót, a także inspektor nadzoru inwestorskiego. Kandydat ubiegający się o uprawnienia musi wykazać posiadanie odpowiedniego wykształcenia oraz praktyki zawodowej. Po przejściu weryfikacji dokumentów przystępujemy do egzaminu weryfikującego znajomość procesu budowlanego oraz praktycznego stosowania wiedzy technicznej. Pozytywny wynik egzaminu nie jest jednak równoważny z możliwością wykonywania samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie. Potrzebne jest jeszcze przejście kilku procedur formalnych:
Wpis do centralnego rejestru osób posiadających uprawnienia budowlane – dokonywany w oparciu o wniosek i dokumenty przesłane przez właściwą okręgową komisję kwalifikacyjną okręgowej izby inżynierów budownictwa proces może trwać nawet do 2 miesięcy
Wniosek o wpis na listę członków izby inżynierów budownictwa – po otrzymaniu decyzji z GUNB o wpisie do Centralnego Rejestru Osób Posiadających Uprawnienia Budowlane należy wypełnić i złożyć wniosek o wpisanie na listę członków izby inżynierów budownictwa. Wiąże się to z opłatami za wpis oraz składki członkowskie. Ten proces również może potrwać do dwóch miesięcy
Specjalności w jakich można zdobyć uprawnienia
Rodzaje specjalności techniczno-budowlanych, w których nadawane są uprawnienia budowlane, wynikają z art. 14 ust. 1 Prawa Budowlanego.
Uprawnienia budowlane udzielane są w następujących specjalnościach:
1) architektonicznej – uprawnienia nadawane przez Izbę Architektów
2) konstrukcyjno-budowlanej;
3) inżynieryjnej:
mostowej,
drogowej,
kolejowej,
hydrotechnicznej,
wyburzeniowej;
4) instalacyjnej w zakresie sieci, instalacji i urządzeń:
telekomunikacyjnych,
cieplnych, wentylacyjnych, gazowych, wodociągowych i kanalizacyjnych,
elektrycznych i elektroenergetycznych.
Czy warto ubiegać się o uprawnienia budowlane?
Jak w większości tego typu pytań odpowiedź nie jest prosta i brzmi mniej więcej tak: “To zależy”. Wiele zależy od tego, czy łączysz swoją przyszłość z wykonawstwem lub projektowaniem. Jeśli tak, to jest to pierwsza oznaka, że powinieneś/powinnaś zbierać praktykę potrzebną do uprawnień (więcej o potrzebnych praktykach pojawi się w kolejnych wpisach). Gdy rozmawiam z ludźmi w branży, tych z uprawnieniami i bez słyszę wiele zbieżnych opinii co do wpływu posiadania “papierka”. Jedni mówią, że to nic nie znaczy i nie zwiększy Twoich przychodów, a inni uważają, że to główna przyczyna ich stanu finansowego. Obserwując, chociażby oferty pracy możemy jednak zauważyć, że uprawnienia to jeden z głównych wymogów, jakie pojawiają się w ogłoszeniach. Tak więc jest coś na rzeczy… Pamiętaj jednak, to nie papier czyni z Ciebie prawdziwego specjalistę, a wiedza i doświadczenie! Jeśli masz unikalne umiejętności, chęć do poszerzania wiedzy i umiejętności negocjacyjne to w każdej sytuacji będziesz na wygranej pozycji.
Zalety posiadania uprawnień
Większa odpowiedzialność, za którą mogą iść wyższe zarobki
Niezależność wynikająca z możliwości pełnienia samodzielnych funkcji
Dodatkowy atut przy ubieganiu się o pracę
Formalne potwierdzenie Twojej wiedzy
Wady posiadania uprawnień
Większa odpowiedzialność, za którą jeśli nie umiesz negocjować nie pójdą zarobki 🙁
Czas i siły, które trzeba zainwestować
Składki, które jesteś zobligowany płacić jeśli chcesz mieć aktualne uprawnienia
Podsumowanie
Zdobycie niezbędnego wykształcenia oraz praktyki potrzebnej do uprawnień budowlanych wymaga wiele poświęcenia, ale patrząc po zarobkach i ofertach pracy ich posiadanie wiele daje. W kolejnych wpisach w tej tematyce przedstawię dokładne wymagania, jakie trzeba spełnić oraz analizy zarobków jakie można uzyskać posiadając odpowiednie uprawnienia. Dlatego jeśli chcesz być na bieżąco, zapisz się do newslettera! Jeśli masz pytania, koniecznie zostaw komentarz!
[…] Jeśli masz pytania to zapraszam do kontaktu! Sprawdź również inne artykuły, w których piszę o uprawnieniach budowlanych. […]